27 Απριλίου 2024
Αθλητικά

Ουαλία – Πολωνία 0-0 (4-5): Οι Πολωνοί πήραν στα πέναλτι το τελευταίο «εισιτήριο» για το Euro 2024 – «Κλείδωσαν» οι όμιλοι της τελικής φάσης στη Γερμανία

Η Πολωνία νίκησε με 5-4 στα πέναλτι την Ουαλία, μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια και την παράταση, για να κατακτήσει το τελευταίο “εισιτήριο” για την τελική φάση του Euro 2024 στη Γερμανία, “κλειδώνοντας” τους 6 ομίλους της διοργάνωσης.

Μετά από ένα παιχνίδι χωρίς γκολ στην κανονική διάρκεια, αφού ακυρώθηκε και ένα τέρμα των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, Ουαλία και Πολωνία “έλυσαν” τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Πολωνοί δεν αστόχησαν ούτε σε μία προσπάθεια. Οι Ουαλοί αντίθετα, είδαν τον Τζέιμς να μην μπορεί να νικήσει τον Σέζνι στο πέμπτο πέναλτι για να γνωρίσουν έναν οδυνηρό αποκλεισμό στην έδρα τους.

Οι Πολωνοί έγιναν έτσι και η τελευταία ομάδα που παίρνει την πρόκριση για την τελική φάση του Eruo 2024, εξασφαλίζοντας μία θέση στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης. Πλέον είναι λοιπόν γνωστές και οι 24 ομάδες που θα δώσουν το “παρών” στη Γερμανία, με τους 6 ομίλους να είναι συμπληρωμένοι και τους αγώνες να αρχίζουν στις 14 Ιουνίου 2024.