22 Μαΐου 2024
Αθλητικά

Φιορεντίνα – Μίλαν 1-2: Πέρασαν από την Φλωρεντία οι «ροσονέρι»

Η Μίλαν κέρδισε 2-1 την Φιορεντίνα εκτός έδρας για την 30η αγωνιστική στην Serie A, με τους «ροσονέρι» να ανεβαίνουν στην 2η θέση του πρωταθλήματος.

Η Μίλαν έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Ράφαελ Λεάο που είχε ένα γκολ και μια ασίστ, κέρδισε την Φιορεντίνα στο «Artemio Franchi» σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Ο αγώνας είχε αρκετές φάσεις και για τις δυο ομάδες, με τη Μίλαν να σκοράρει πρώτη στο 47΄με τον Ρούμπεν Λόφτους Τσικ.

Η Φιορεντίνα τρία λεπτά αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 χάρη στο γκολ του Αλφρέντ Ντουνκάν, με την Μίλαν ωστόσο να παίρνει ξανά τα ηνία του αγώνα λίγα λεπτά αργότερα.

Συγκεκριμένα στο 53΄ο Ράφαελ Λεάο έκανε το 1-2, ένα σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε μια νίκη που την εδραιώνουν στην 2η θέση της Serie A με 65 πόντους, εννέα λιγότερους από την πρωτοπόρο Ίντερ.